Ensemble Berlin Prag | DALARTIS s.r.o.
Ensemble Berlin Prag

Ensemble Berlin Prag se formoval v roce 2011 jako uskupení špičkových německých a českých interpretů. Jejich cílem je posunutí interpretačního standardu s důrazem na stylově poučenou interpretaci a estetickou čistotu. 

Na českých pódiích soubor dosud vystoupil v rámci festivalů Concentus Moraviae a Janáčkův Máj či v cyklu FOK. V zahraničí se prezentoval v loňském roce např. na festivalu MDR Musiksommer, nebo letos na Mitte Europa, kde hobojista Vilém Veverka vystoupil jako „Artist in Residence“. 

Jednoznačným leitmotivem pro vznik Ensemble Berlin Prag byla idea souborného provedení cyklu triových sonát Jana Dismase Zelenky pro dva hoboje, fagot a basso continuo, které jsou co do interpretační náročnosti a objemu hudební matérie srovnatelné s Bachovými Braniborskými koncerty (oba cykly tvoří shodně šest skladeb).

Geneze myšlenky – Ensemble Berlin Prag - se datuje již k roku k roku 2005. Tehdy se poprvé, jako stipendisté Orchestrální akademie Berlínské Filharmonie, setkali izraelský fagotista Mor Biron s Vilémem Veverkou. Pod vedením předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera nastudovali a v Berlínské Filharmonii provedli některé skladby J. D. Zelenky a F. Couperina – těžiště jejich dnešního repertoáru. Není bez zajímavosti, že Vilém Veverka v souboru účinkuje se svým někdejším pedagogem Dominikem Wollenweberem, což je logickým vyústěním spolupráce obou interpretů. Ensemble Berlin Prag vědomě navazuje na účinkování legendárních umělců Heinze Holligera, Maurice Bourgua a Klause Thunemanna.

Interpreti:

Dominik Wollenweber, Vilém Veverka - hoboje
Mor Biron - fagot
Barbara Maria Willi - cembalo
Pavel Nejtek / Ulrich Wolff - kontrabas
Fotogalerie

Ensemble_1_cross_X - náhled ebp1 - náhled ebp2 - náhled ebp3 - náhled ebp4 - náhled ebp5 - náhled

Tisk

Zwei Brüder im Geiste - virtuos
Frankenpost, 12. 7. 2014
10. 7. 2014, Oberkotzau, Jakobuskirche
ARTIST IN RESIDENCE CONCERT: Ensemble Berlin-Prag
 
Pocta Janu Dismasovi Zelenkovi
8. 4. 2014, Praha, kostel sv. Šimona a Judy
Julius Hůlek, Hudební rozhledy 6/2014, s. 15-16
.
Další kritiky zde.
 
Dokumenty