Kvarteto Apollon | DALARTIS s.r.o.
Kvarteto Apollon

Kvarteto Apollon patří mezi přední reprezentanty slavné české kvartetní školy.  Tradice, na kterou kvarteto navazuje, byla utvářena takovými ensembly, jakými byly Vlachovo nebo Janáčkovo kvarteto.
Kvarteto Apollon se po studiu u členů věhlasných českých kvartet a absolvování prestižních  mistrovských kursů v Holandsku (Fine Arts Quartet) a Německu (Alban Berg Quartet) úspěšně zúčastnilo řady prestižních mezinárodních soutěží, z nichž jmenujme Mezinárodní soutěž L.van Beethovena (1. cena a cena za nejlepší provedení díla L. van Beethovena) a účast ve finále mezinárodní soutěže v Düsseldorfu. 
Těmito úspěchy zahájilo Kvarteto Apollon v roce 1993 svoji koncertní činnost, která byla provázena dalšími setkáními s významnými osobnostmi komorní hudby (Viktor Moučka - Vlachovo kvarteto, Jan Kvapil a Petr Messieureur - Talichovo kvarteto). Od začátku své kariéry zařazuje kvarteto do svého repertoáru vedle klasických děl také skladby jazzové. Ve vynikajících a velmi originálních úpravách amerického smyčcového kvarteta Turtle Island Q. můžeme tedy slyšet i skladby předních jazzových autorů a interpretů (m.j. Chick Corea, Miles Davis, Leonard Bernstein). 
Kvarteto Apollon spolupracuje s řadou českých skladatelů, a to jak v oblasti klasické hudby (Z. Lukáš, P. Trojan, O. Kvěch, J. Filas, J. Gemrot), tak v jazzu (K. Růžička, E. Viklický, V. Eckert, Z. Zdeněk), kteří svá díla v mnohých případech kvartetu věnovali. Repertoárovou pestrostí kombinací těchto dvou odlišných směrů si získalo Kvarteto Apollon posluchače mnohých pódií. Soubor pravidelně vystupuje na prestižních festivalech doma i v zahraničí, např. Bruckner festival v Karlsruhe, Festival komorní hudby v Bolzanu, Festival Mitte Europa, Festival soudobé hudby v Bregenzu, Festival komorní hudby v Bergamu, jazzový festival v Salzburgu atd. Absolvoval též turné po Anglii, Japonsku, Španělsku, Belgii, Rakousku, Turecku, Švédsku, Francii, Spojených arabských emirátech a dalších zemích.
Česká televize odvysílala již několik snímků věnovaných pouze Kvartetu Apollon a pravidelně se souborem úzce spolupracuje. Díky velmi úspěšné spolupráci s Českým rozhlasem vznikla v roce 1997 smlouva mezi Kvartetem Apollon a Českým rozhlasem o spolupráci a užívání názvu „Soubor Českého rozhlasu“.
Od roku 1993 vydalo kvarteto Apollon již devět sólových klasických CD (Dusík, Ravel, Janáček, Brahms, Schubert, Dvořák, Smetana, Chevaliere de Saint – George, Husa, Gemrot, Knížák) a čtyři sólová jazzová CD (Apollon in Jazz, A Night in Tunisia, Klangburg Concertino, a jako zatím poslední, Crossroads). Od roku 2001 soubor spolupracuje s vydavatelstvím Cube Bohemia, jejichž prvním společným projektem bylo právě CD s Dvořákovými kvartety, a s vydavatelstvím Radioservis, které vydalo několik jejich CD s díly F. Schuberta, K. Husy,  J. Gemrota, Z. Lukáše, O. Kvěcha a dalších. Zajímavým počinem bylo i natočení jazzového CD s rakouským souborem Fritz Pauer Trio. 
Kvarteto Apollon je i mnohými producenty vyhledávaným souborem domácích i zahraničních popových a rockových skupin. Za mnohé jmenujme spolupráci s Rodem Stewartem, The Levellers, Dougem Wimbishem, Petrem Bende, Divokým Billem, Ready Kirken a mnoha dalšími.
 
Kvarteto Apollon můžete slyšet i ve slavném filmu Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzela.
 
Interpreti:

Štěpán Pražák – housle
Radek Křižanovský – housle
Pavel Ciprys – viola
Pavel Verner – violoncello
 
.
Více na Kvarteto Apollon
Audio

 
Skylife
Apollon Quartet 
 
 
 
Quartet No. 6 In G Minor 
Saint George / Apollon Quartet
 
 
 
Jaco
Apollon Quartet 
 
 
.
Další skladby zde
Fotogalerie

ka1 - náhled ka3 - náhled ka4 - náhled apollon - náhled DSC_6366_5227 - náhled DSC_6474_5335 - náhled DSC_6667 - náhled DSC_6754 - náhled

Tisk
 
John Henry, Audiophile Audition 2007
recenze CD A Night in Tunisia, vyd. Cube/Metier
"...Hra je na velice vysoké úrovni a nahrávka je zvukově prvotřídní (...) Kvarteto Apollon tvoří výteční smyčcoví hráči. Deset skladeb z celkových jedenácti jsou aranžmá Turtle Island String Quartet – převážně od Davida Balakrishnana, který Turtle Island založil – a jsou stejně dobrá jako originál. (...) Kdo tvrdí, že smyčcová kvarteta neví, jak swingovat? Apolloni to dokázali lépe než jiná jazzově orientovaná smyčcová kvarteta...“
 
 
Věroslav Němec, Harmonie 11/2005
Recenze CD Joseph de Bologne de Saint-George:
Šest smyčcových kvartetů op. 14, vyd. Avenira, distr. Panther
Body: ***** 5 z 6
"...Apollon Quartet na tomto CD jen znovu potvrdil, že patří mezi naše nejlepší soubory. Hudba je v jeho podání průzračná, přehledná, zřetelná, má švih, lehkost, dýchá z ní pohoda a radost ze hry. (...) Jednotlivé skladby (na křtu) uváděl primárius kvarteta Pavel Kudelásek, a nutno dodat, že tak kvalitní a kultivované průvodní slovo slyšíme na koncertech jen vzácně..."
 
 
Eva Vítová, Harmonie 1/2006
KVARTETO APOLLON A MIN
"...Obložit soudobou skladbu (soubor premiéroval Lukášův kvartet už v roce 1999) díly komponistů, jejichž skladby jsou na pódiích velmi málo uváděny a i po sto letech znějí více než moderně, chce odvahu. Apollon kvarteto ji mělo a „štěstí jim přálo“. Skladba Carla Nielsena, která prošla v roce 1901 nerezonující premiérou (...), doslova nadchla publikum, a to nemalou zásluhou interpretace kvartetistů. Jejich přesvědčení o správnosti volby vneslo do provedení obdivuhodnou životnost. Razantní rytmičnost, pronikavá a nápadná melodičnost, struktura komorního nástrojového vyjádření tak vzdálená třeba stejně starým dílům Dvořákovým, to vše přineslo obohacující zážitek. (...)
Kvarteto Apollon hrálo Lukášovu výpověď s entuziasmem a pochopením pro soudobou kompoziční výpověď. (...) Koncert Kvarteta Apollon dal posluchačům ojedinělou možnost celovečerního soustředění k vnímání hudby 20. století..."
 
.
Další kritiky zde.
 
Dokumenty