Jan Talich | DALARTIS s.r.o.
Jan Talich

Jan Talich je v dnešní době výjimečná osobnost nejen v české kultuře, ale i v mezinárodním povědomí. Ve své bohaté kariéře dokáže spojovat na nejvyšší úrovni zkušenosti z několika povolání. Působí jako sólista, komorní hráč, dirigent a pedagog po celém světě. Nejdelší je jeho sólová dráha. Již na pražské akademii vítězil v národních i mezinárodních soutěžích. (Zagreb 89). Ty mu pomohly k sólové kariéře, která trvá dodnes. Vystupoval s klavírními partnery jako Itamar Golan, Gottlieb Wallish, Jean-Yves Thibaudet, Jean Bernard Pommier. Působil 5 let v Kubelík trio, se kterým natočil kompletní českou literaturu pro klavírní trio. Z něj odešel na post prvního houslisty do Talichova kvarteta. Kvarteto založené jeho otcem v roce 1964 je jeden z nejlepších světových ansámblů. Za 20 let svého působení v kvartetu hostuje pravidelně v nejlepších sálech po celém světě a natočil desítky CD..
V posledních 15 letech se vydal na dirigentskou dráhu. Začínal u Libora Peška, Sira Charlese Mackerasse a Jiřího Bělohlávka. V roce 1992 založil Talich Chamber Orchestra a v současné době je šéfdirigent Jihočeské filharmonie. Je žádaným dirigentem nejen v české republice, ale i v Evropě a Usa. Jako pedagog zužitkovává vlivy, kterými za svou kariéru prošel. Jako představitel české školy (Ševčík, Kocián, Suk) se snaží o kombinaci této tradice s jinými interpretačními tradicemi svých zahraničních učitelů. Ashkenasi, Feher, Zimbalist a Neaman, Rostal, Flesch. Je zván pravidelně na mistrovské kurzy po celém světě. V tomto roce vyučuje na masterclass v Manchesteru, Londýně, Utrechtu, Amsterodam, Bruselu, Prades Casals festival, Semering-Reichenau, Montreal a LA. Sólově vystoupí v Itálii, Německu, Holandsku a USA. Jako dirigent bude hostovat v Itálii, Rakousku, Německu, Španělsku a USA. S kvartetem bude na turné ve Švýcarsku, Německu, Francii, Velké Británii, USA a Kanadě. Za svou kariéru nastudoval nesčetně partitur sólových, komorních a orchestrálních děl a interpretoval mnoho premiér současných skladatelů. V poslední době se také věnuje dobové interpretaci barokní hudby. Zkušenost sólového a komorního hráče a pohled dirigenta z něj dělá velmi výraznou postavu kulturního života nejen v České republice, ale i v mezinárodním měřítku. Je prezident festivalu Talichův Beroun.
Jeho diskografie je velmi obsáhlá. Natočil desítky cd s Talichovým kvartetem. (Calliope, BMG-Rca, Prima Volta,) Např. komplet kvartet Mendelssohna, Kalivody, Smetany, Janáčka, Šostakovič- komplet komorní hudba s klavírem, kvartety Brahmse, Dvořáka, Shulhoffa atd. Mnoho cd se svymi orchestry ( Supraphon, Calliope, Emi, Subterra label, Radio service). Symfonie Mendelssohn, Jírovec, Dvořák, díla pro smyčcový orchestr Schostakovič, Vivaldi, Stravinsky, Janáček, Dvořák , Vaňhal atd. Kompletní nahrávku českých kompozic pro klavírní trio. ( Bonton)Smetana, Dvořák, Fibich. Jako sólista natočil Mozartovy houslové koncerty a Ronda, (Calliope) Mozart - Symfonia concertante + 2 dua pro housle a violu ( se svým otcem) Calliope Koncert L. van Beethoven, (Calliope) Kompletní drobné skladby B. Martinů ( Gramofonové závody) CD s českou hudbou - Dvořák, Suk , Janáček ( Bonton) Sostakovic - Violon sonata ( Calliope ) Dvořák - Romance Vivaldi - Four seasons ( Live from Prague spring festival) Bartok - Violin duos - komplet Cd inspirované cikánskou hudbou V tomto roce vyšlo jeho nejnovější CD s českou hudbou. Dvořák, Smetana, Martinů, Suk s klavíristou Petrem Jiříkovským.
.
Více na www.jantalich.com
Audio & video
Fotogalerie

talich1 - náhled talich2 - náhled talich3 - náhled talich4 - náhled

Dokumenty